Hmyzí domečky

Úkolem hmyzích domečků/hotelů je přilákat hmyz, který se postará o opylování či pomůže v boji se škůdci a to vše ekologicky. Přilákáním a ubytováním hmyzu pomáháme také přírodě, kvůli úbytku přirozených a bezpečných skrýší hmyzu ubývá, vytvořením bezpečného prostředí ho do krajiny vrátíme. Hmyzí hotely/domečky osídlují samotářské druhy hmyzu, u nás jich žije přes 500 druhů! Nejčastějšími obyvateli tak bývají například včely samotářky, čmeláci, některé vosy, motýli, pestřenky, zlatoočky, škvoři či slunéčka sedmitečná.

Modřické domečky

V průběhu jara 2021 byly v Modřicích umístěny 4 hmyzí domečky, které vytvářeli Brbarouci na táboře. Domečky by měly pomoct s přilákáním hmyzu pro opylení květů i ochranu rostlin proti škůdcům.

Obyvatelé hmyzích domečků

Včely samotářky

Tyto rody včel se od té nejznámější liší nejen ve způsobu života (nežijí ve velkých společenstvech, místo úlu si dlabou úzké chodbičky). Zvládají opilovat i při nižších teplotách, při dešti nebo větru. Dalším rozdílem je, že nemají žihadlo. Některé rody spíše než včelu připomínají čmeláky. Více o včelách samotářkách se dočtete zde.

Zlatoočka

Zelenavé stvoření s velkýma očima kladou svá vajíčka přímo mezi mšice, kterými se živí jak larvy tak dospělci.

Slunéčko

Slunéčko sedmitečné v dospělosti i jako larva sní neuvěřitelné množství mšic.

Návody na stavbu vlastního domečku

Našli jste některý z modřických domečků poškozený? Napište nám na info@brabrouci.cz a my se o něj postaráme.